از بین رفتن 30 درصد از نیروی جوان کشور در صورت عدم مقابله با اعتیاد

عضو هیات علمی دانشگاه تهران، شیوع و تبلیغ مواد مخدر صنعتی و شیمیایی و داروهای روانگردان را بدتر از تهاجم فرهنگی در کشور دانست و گفت: روحانیون به عنوان مبلغان دینی باید در مساجد، منبرهای سخنرانی شهرها و روستاها مردم را نسبت به عوارض مخرب مصرف مواد مخدر آگاه کنند.

 

حجت الاسلام و المسلمین محمد علمی مهدوی‌راد افزود: اعتیاد یک جریان استکباری است که به راحتی شیشه، کراک و هر مخدر دیگری در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد، پس مردم مطمئن باشند که آلوده کردن جوانان ایران به مصرف این مواد از سوی دشمنان هدفمند بوده و فراتر از تهاجم فرهنگی است. وی با بیان اینکه معلمان و مربیان باید نسبت به اهمیت معضل اعتیاد هوشیار باشند، گفت: مربیان و معلمان شامل روحانیون نیز است، آنها باید در کلاس‌های درس خود در مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، حوزه‌های علمیه با مطالعه عمیق و دقیق، عوارض مخرب جسمی و روحی مواد مخدر را معرفی کنند. حجت الاسلام و المسلمین مهدوی راد تصریح کرد: همچنین باید کتابهای آسان و اثرگذار در جهت تقویت فکری، نظری و عملی در رابطه به خانمان سوز بودن اعتیاد به مصرف مواد مخدر بویژه صنعتی و شیمیایی نوشته و منتشر شود. وی با اشاره به نقش تاثیرگذار مهم و عمیق کتاب بر افکار عمومی، ادامه داد: مردم باید بدانند و آگاه باشند که مصرف مواد مخدر صنعتی و روانگردانها هویت فرد را از بین می برد و از نظر جسمی نیز سیستم بدن را پوچ می کند. استاد دانشگاه پردیس قم، خاطرنشان کرد: خانواده نیز باید به دو مسئله مهم توجه کنند، یکی اینکه سهل انگار نباشند، بر رفت و آمدها، اعمال و رفتارهای فرزندانشان نظارت داشته و دیگری اینکه وقتی فردی معتاد شد وی را طرد نکرده و برخوردهای شدید نکنند، با آگاهی و رفتار هوشمندان وی را تحت درمان و مداوا قرار دهند. به گفته مهدوی راد، متاسفانه بسیاری از والدین وقتی فردی از اعضای خانواده معتاد شده وی را از خانه بیرون کرده و هیچ حمایتی از آن نمی کنند، این فرد معتاد تبدیل به کارتن خواب شده و بسیاری از جوانان را آلوده به مصرف مواد مخدر می کند، این نگرش و کار درست نیست، باید با مدیریت درست با اعتیاد مقابله کرد. عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه در دسترس بودن راحت مواد مخدر باعث افزایش شمار معتادان شده است تصریح کرد: اگر توجه درست و اساسی به بحث پیشگیری اولیه از اعتیاد و مقابله با آن از طریق مشارکتهای عمومی و اجتماعی نشود، در آینده‌ای نزدیک 30 درصد نیروی جوان به دلیل اعتیاد از بین خواهد رفت. حجت الاسلام و المسلمین درباره نقش مذهب در مقابله با اعتیاد و اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر گفت :از آنجا که مذهب و باور‌های مذهبی از جمله عوامل فرهنگی هستند که باید در ارتقای سلامت، درمان و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد مورد توجه بیشتر قرار گیرند،لذا آشنایی صحیح با مبانی دینی انسان را از مبدا سیر در اندیشه‌های نادرست و ابتلای به انحرافات باز می‌دارد. وی افزود: از دیدگاه تعلیم و تربیت اسلامی تمامی کژ رفتاری ها و انحرافات افراد از جمله مصرف مواد مخدر از نبود و یا ضعف اعتقاد مذهبی ریشه می‌گیرد و پایبندی به اصول مذهبی، بزرگترین عامل بازدارنده از انحراف های اجتماعی است. استاد دانشگاه پردیس قم با تاکید بر اینکه مردم باید در بالا بردن و ارتقای سطح سلامت معنوی خود بکوشند تا بدین صورت از گرفتار آمدن در دام اعتیاد در امان باشند، تصریح کرد: در حقیقت مواد مخدر شخصیت انسانی و فضائل اخلاقی و عزت نفس و سربلندی و افتخار را از فرد سلب می‌کند و بجای آن ذلت و بدبختی را بوجود می آورد.

منبع: ابتکار

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید