آسيب‌ها و بحران‌هاي اجتماعي مسوولان را به صحنه آورد؛ زنگ خطر دو وزير

وزیربهداشت:  ١٢ درصد از جامعه ما دچار افسردگی هستند و نیاز به درمان دارند

مبادا خودکشی اپیدمی شود

وزیر رفاه  :مصرف مواد زنانه‌ شده است

فقر شهری ٥ برابر شده است

زنگ خطر آسيب‌هاي اجتماعي در كشور به صدا درآمده و براي پي بردن به اين موضوع فقط كافي است به آمارهايي كه در ماه‌ها و روزهاي گذشته از سوي مسوولان دولتي، قضايي، انتظامي و كارشناسان اجتماعي مطرح شده، نگاهي انداخت؛١٠ميليون نفر حاشيه نشين، يك ميليون و ٣٢٥ هزار معتاد، ١٥ هزار معتاد كارتن‌خواب در پايتخت، ٢ ميليون و ٧٢٩ هزار و ٢٩ نفر بيكار در كشور، ١٦٣ هزار و ٧٦٥ طلاق در سال ٩٤و...  به همه اين آمارها بايد آمار ١٢ درصدي افسردگي در كشورمان را كه روز گذشته از سوي وزير بهداشت اعلام شد هم اضافه كرد. قاضي‌زاده هاشمي روز گذشته بعد از انتشار خبر ٦ خودكشي )سه مرد ميان سال و سه دختر جوان و نوجوان(در يك هفته گذشته به جمع كارشناسان و مديران وزارتخانه‌اش آمد و نسبت به گسترش آسيب‌هاي اجتماعي هشدار داد و گفت: »كشور ما آنقدر سياست‌زده بوده كه گاهي از مسائل اصلي غافل هستيم. از سوي ديگر علي ربيعي ديگر وزير كابينه دولت يازدهم هم روز گذشته به جمع نمايندگان منتخب جديد مجلس رفت و از آنها خواست رسيدگي به آسيب‌هاي اجتماعي را در اولويت كارهاي قانونگذاري قرار دهند و حتي فراكسيون‌هاي جديد براي آسيب اجتماعي و اشتغال در مجلس آينده تشكيل دهند.

وزير كار، تعاون و رفاه اجتماعي گفت: »سن مصرف مواد پايين آمده و زنانه‌ شده است.« آمارهاي مطرح شده از آسيب‌هاي اجتماعي در ماه‌هاي گذشته باعث شده حتي در عالي‌ترين سطح و در حضور مقام معظم رهبري نيز جلساتي براي بررسي اين موضوعات برگزار شود. علي مطهري درباره يكي از اين جلسات گفته بود: » در اين رابطه (آسيب اجتماعي) گزارش عميق و وسيع خدمت مقام معظم رهبري رسيد.  گزارشي در خصوص افزايش نرخ طلاق، اعتياد و حاشيه‌نشيني شهرها و مواردي از اين دست كه مأيوس‌كننده نيز بود. شنيدم رهبري خودشان ٦ ساعت وقت گذاشته‌اند و گزارش را شنيدند و در آخر گفتند كه خودشان مسوولند و در برخي حوزه‌ها نيز اشك ريخته و گريه كرده‌اند. »البته تاكنون گزارشي از جزييات جلسه مسوولان عالي كشور با رهبر انقلاب درباره آسيب‌هاي اجتماعي منتشر نشده اما از سوي معاون وزير كشور اعلام شده كه رهبري بر كنترل آسيب‌ها و كاهش آمار قربانيان تاكيد كرده و خواستار اقدامات جدي دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف و ارايه گزارش از عملكردشان به رهبري شده است. گزارشي درباره پنج آسيب اصلي كه از سوي شوراي عالي اجتماعي كشور اعتياد، حاشيه‌نشيني، فقر، بيكاري و طلاق تعيين شده است. با همه اين هشدارها بايد منتظر بود و ديد كه عملكرد عيني نهادها و سازمان‌هاي مسوول براي كنترل آسيب‌هاي اجتماعي در ماه‌هاي آينده به چه نقطه‌اي خواهد رسيد، آيا زنگ خطر آسيب‌هاي اجتماعي جدي گرفته مي‌شود؟

 

منبع: اعتماد

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید