در هفتمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم بررسی شد: موانع مشارکت اجتماعی در جامعه مدنی

هفتمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم با عنوان «جامعه مدنی، موانع مشارکت اجتماعی» روز سه­شنبه 24 مهر1397 با سخنرانی خانم لیلی ارشد مددکار و فعال اجتماعی حوزه زنان و کودکان، آقای مسعود مولانا کنشگر محیط‌ زیست و سهیل معینی فعال حقوق مدنی شهروندان معلول توسط حامیان جامعه مدنی در سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد.

گزارشی از یک کنفرانس: سمن ها، تحریم و مدیریت چالش ها

دپارتمان آموزشی موسسه مطالعاتی «حامیان فردا» سومین سال فعالیت خود را با برگزاری کنفرانس آموزشی «سمن ها، تحریم و مدیریت چالش ها» آغاز کرد. 
موضوع این کنفرانس آموزشی که در 18 و 19مهرماه در تالار کهربا در دانشگاه شریف برگزار شد، ارتقای کیفیت مدیریت پروژه های فقر زدایی، در شرایط پیچیده ناشی از بحران اقتصادی پیش روی کشور بود. 

در ششمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم صورت گرفت: بررسی رابطه جامعه مدنی و دولت در ایران

 

ششمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم با عنوان «جامعه مدنی و دولت» با سخنرانی شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور حقوق شهروندی و فیروزه صابر عضو موسس بنیاد توسعه کارآفرینی زنان و جوانان  و مدیرعامل شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه روز سه­شنبه 20 شهریور در سالن همایش­های سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار شد و طی آن 4 رویکرد یا استراتژی موجود در رابطه بین دولت و نهادهای مدنی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پنجمین گفتگوی راهبردی حجم مطرح شد: آسیب ­شناسی جامعه مدنی و اصلاح طلبی در ایران

پنجمین برنامه از مجموعه گفت و گوهای راهبردی حجم با عنوان «آسب شناسی جامعه مدنی، اصلاح طلبی» روز سه­شنبه 23 مرداد با سخنرانی دکتر حمیدرضا جلایی­­ پور از چهره ­های شناخته شده اصلاح ­طلبان، سخنرانی کمال اطهاری پژوهشگر توسعه در ایران و با حضور محمود صادقی نمانده نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

آیا با وام‌دهی به «سمن»‌ها می‌توان اشتغال‌زایی کرد؟

 

معضل بیکاری جوانان و جلب مشارکت‌های اجتماعی در دهه‌های اخیر درحالی تبدیل به مهم‌ترین دغدغه مسوولان و نقل محافل کارشناسان شده است که هر روز نسخه‌های جدیدی برای این موضوعات پیچیده می‌شود. سیاست توسعه سازمان‌های مردم نهاد حوزه جوانان از طریق اعطای وام و تسهیلات نیز یکی از راه‌کارهایی است که در یک سال اخیر از سوی معاونت ساماندهی جوانان برای اشتغال‌زایی در این حوزه مطرح شده و اظهارنظر برخی از متخصصان و کارشناسان را به همراه داشته است.

گزارش هفدهمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی»

هفدهمین نشست «هم اندیشی نهادهای مدنی» روز چهارشنبه 13 تیر 1397 از ساعت 14 الی 16 توسط حامیان جامعه مدنی (حجم)، با دستورجلسات «استماع نظرات تحلیلی اعضای هم اندیشی در خصوص سه گفت و گوی راهبردی قبلی و ارائه پیشنهاد در خصوص موضوع یا سخنران نشست های آتی» و «بحث و تبادل نظر جهت اتخاذ تصمیم در خصوص ویژگیهای نهادمدنی برتر با هدف انتخاب و معرفی نهاد مدنی برتر» برگزار شد.

در سومین گفتگوی راهبردی حجم بررسی شد؛ ساز و کارهای مقتدرسازی جامعه مدنی

حامیان جامعه مدنی سومین برنامه گفت‌وگوهای راهبردی خود را با سخنرانی سعید مدنی درباره ساز و کار مقتدرسازی جامعه مدنی روز سه ­شنبه 29 خرداد در سندیکای شرکتهای ساختمانی برگزار کرد.

دکتر سعید مدنی قهفرخی متولد سال 1339است و دکتری جرم‌شناسی از دانشگاه ساوترن پاسیفیک دارد. وی جامعه‌شناس، پژوهشگر و فعال ملی مذهبی، استاد دانشگاه و روزنامه‌نگار ایرانی است. همچنین عضو گروه مسائل و آسیب‌های اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی ایران و استاد و عضو گروه پژوهشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و سردبیر «فصلنامه علمی-پژوهشی رفاه اجتماعی» است.

 

شهروندان می توانند به حکم فیلترینگ تلگرام اعتراض کنند

 

بعد از برگزاری نخستین جلسه دادگاه شکایت وکلا از «بیژن قاسم زاده»، بازپرس شعبه 2 فرهنگ و رسانه که بدون وجود قانون مصوب در مجلس حکم به فیلتر تلگرام داد، روزنامه ایران به سراغ «سعید دهقان» یکی از وکلای شاکی رفت تا انگیزه وکلا از این اقدام را بداند و اینکه در روز اول رسیدگی به پرونده در دادگاه چه گذشت و مهمتر اینکه آیا شهروندان می‌توانند به‌عنوان شاکی به این پرونده بپیوندند. گفت‌و‌گوی ما را با این وکیل می‌خوانید.

در گفتگوی راهبردی دوم حجم بررسی شد: چرا سعادت ما کوچک است؟

 

دومین برنامه از مجموعه گفتگوهای راهبردی حجم روز چهارشنبه 26 اردیبهشت با عنوان «چرا سعادت ما کوچک است» در سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران  برگزار شد.

سخنران این نشست دکتر امیر ناظمی عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بود که به تشریح روش «چاره ­ای ندارم جز این که نفر اول باشم» و تاثیر آن در پیشبرد اهداف نهادهای مدنی پرداخت.

 

گفت‌وگو با علي‌اصغر سعيدي، جامعه‌شناس: غيبت جامعه مدني در مديريت منابع آب موجب اقتدارگرايي دولت‌ها مي‌شود

 
امين شول سيرجاني
 

چرا با وجود بحران كم‌آبي در ايران هنوز هم برخي «كم‌آبي» را انكار مي‌كنند و اين حرف را در راستاي پروژه تعطيلي كشاورزي در ايران ارزيابي مي‌كنند؟ ميان بحران محيط زيست و كم‌آبي و توسعه بخش كشاورزي چه نسبتي وجود دارد و چگونه مي‌توان هم بخش كشاورزي را حفظ و هم منابع آب را مديريت كرد؟ اين دو پرسش مبناي اصلي گفت‌وگو با «علي اصغر سعيدي»، استاد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران است. سعيدي كه در پژوهش‌هايش تمركز ويژه‌اي بر جامعه‌شناسي اقتصادي دارد، معتقد است بحران محيط زيست و كم‌آبي را نبايد انكار كرد اما اين مساله هنوز به اولويت هيچ يك از جريان‌هاي سياسي در ايران بدل نشده است. از نظر اين جامعه‌شناس، تخصيص و مديريت منابع آب در ايران تنها از طريق مشاركت جدي انجمن‌هاي مردمي ميسر است. او همچنين بر لزوم توجه جدي دولت به توسعه بخش كشاورزي در ايران تاكيد كرد و روند كنوني را داراي چشم‌اندازي مناسب ارزيابي نكرد.

پدرام سلطانی در همایش نگرشی نوین به بازسازی و بازآفرینی شهرها مطرح کرد: بخش خصوصی، جامعه مدنی و دولت، سه ضلع توسعه پایدار

همایش نگرشی نوین به بازسازی و بازآفرینی شهرها-ایجاد شهرهای تولیدی پایدار در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

پدرام سلطانی، نایب‌رئیس اتاق ایران در ابتدای این همایش و به عنوان اولین سخنران اظهار کرد: اتاق ایران در عزمی که برای حل مسائل و معضلات بین‌المللی در جامعه جهانی شکل گرفته، از سال گذشته خود را موظف دانسته که به عنوان نماینده بخش خصوصی مسائل و اهداف مربوطه را دنبال کند.

گزارشی از کار كودكان زباله‌گرد در مراکز تفکيک زباله حاشيه تهران کاش بزرگ نشم چون بايد بيشتر كار كنم

سميرا حسيني: پسربچه‌ها بدون توجه به بوي بد زباله‌ها دست‌هايشان را تا آرنج داخل کوهي از زباله فرو‌مي‌برند و بطري‌هاي پلاستيکي، قوطي‌هاي فلزي و مقواهاي چرک را بيرون مي‌کشند و در گوني بزرگ و وصله‌پينه خورده‌اي که روي زمين است، مي‌ريزند. با هر قدم كه روي زمين مي‌گذاريم، صدها مگس در آسمان به پرواز درمي‌آيند.

محسن رنانی مطرح کرد: نفت بلوغ نهادهای مدنی را به تأخیر انداخت

حامیان جامعه مدنی (حجم) اولین نشست از سلسله نشست­های «گفتگوهای راهبردی حجم» را با عنوان «نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران» را با حضور دکتر محسن رنانی در سالن همایش­های سندیکای شرکتهای ساختمانی ایران برگزار کرد. در این نشست دکتر محسن رنانی در راستای توصیف نقش نهادهای مدنی در آینده توسعه ایران، عنوان کرد: به دلیل رانت­های ناشی از پول نفت نهادهای مدنی فرایند بلوغ خود را طی نمی­کنند. اگر نهادهای مدنی سازماندهی پیدا کنند که هدف­ها را اولویت­بندی کنند و منابع را تخصیص عقلانی دهند، در فعالیت­های خود استمرار ایجاد کنند، تقسیم کار کنند و بر فعالیت اعضا نظارت کنند، قطعا به مرحله بلوغ می­رسند.

روایتی از محله «قلعه ساختمان» مشهد، جایی که دختر ٦ساله افغان کشته شد: از ستایش تا ندا

شهرزاد همتی: «کاش تصادف می‌کرد، کاش اصلا مریض بود، کاش این بی‌آبرویی پیش نمی‌آمد؛ وگرنه که مرگ حق است و قسمت همه آدم‌ها...»؛ این صداها از اتاق پشتی می‌آید که با یک پرده پاره و یک لنگه در از ما جدا شده است. مهلا گلمکانی، مسئول خانه علم جمعیت امام علی، با ما شرط کرده در برابر این حرف‌ها سکوت کنیم، سؤال‌هایی نپرسیم که مادر یا پدر را برای کشته‌شدن ندا زیر سؤال ببرد. آمده‌ایم برای فاتحه؛ نه کمتر و نه بیشتر... . زن‌های فامیل در اتاق پشتی جمع شده‌اند دور «زره‌گل»؛ مادر جوان ندا که پسر پنج‌ماهه‌اش کاظم را که یک‌ریز می‌خندد بغل گرفته و چادر سیاهش را دورش انداخته... . ما این طرف در نشسته‌ایم، جلوی درِ ورودی تکیه داده به دیوار و به پارچه سیاه و دو شمعی نگاه می‌کنیم که در یادبود ندا روشن کرده‌اند و عکس سیاه‌وسفید و نصفه‌ از صورت خندان و بی‌خیالی که دیگر نیست... . یکی مثل ستایش، یکی مثل آتنا... .

جامعه مدنی و ضرورت فرصت سازی از تکانه های اجتماعی

مطالبه حقوق شهروندی، افزایش مشارکت جویی در تصمیم گیری ها، تامین رفاه، ایجاد و گسترش استانداردهای زندگی بدون تبعیض و خواسته ها و مطالبات مدنی، فکری و عقیدتی، ماحصل اجرایی شدن برنامه های توسعه اجتماعی است؛ تحقق این مطالبات به تدبیر دولتمردانی وابسته است که نه به صورت قهری و سلبی، بلکه با رویکرد مسالمت آمیز اجتماعی، سیاسی و فرهنگی آن را حل و فصل کنند. 

ارزش های ما

شورای سازمان های جامعه مدنی رمز بقاء، قدرت یابی و نفوذ خود (و البته همه سازمان های مدنی) را در پایبندی به اصول و ارزش هایی می داند که بر مبنای آن ایجاد شده است. لذا پذیرش و رعایت اصول و ارزش ها شرط حضور و مشارکت در شورا محسوب می شود.  ... ادامه مطلب

تماس با ما

 تلفن : 88834162 داخلی 230
 تلفکس : 86072599
  ایمیل شورا :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  ایمیل دبیرکل : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
 آدرس دبیرخانه: خیابان مطهری؛ خیابان سلیمان خاطر (امیراتابک) کوچه درفش پلاک۸
  آدرس کانل تلگرام ما : https://t.me/haajm

خبر نامه

با ارسال ایمیل خود در خبر نامه عضو شوید

 ایمیل رسمی شورا :  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید